MOLDOVEANU I FĂGĂRAŞ RIDGE - RUMUNIA
Moldoveanu to najwyższy szczyt w Rumunii i Karpatach Południowych, w górach Fagaras. Wznosi się na wysokość 2544 metrów nad poziomem morza. Jest uważany za jeden ze szczytów Korony Europy.
GRZBIET GÓR FĂGĂRAŞ
Góry Fagaraskie to najwyższe pasmo Karpat Południowych i całej Rumunii. Najbardziej znane i najwyższe szczyty Gór Fagaras to Moldoveanu (2 544 m n.p.m.), Negoiu (2 535 m n.p.m.) i Viștea Mare (2 527 m n.p.m.).
Pasmo znajduje się w środkowej Rumunii, pomiędzy Niziną Wołoską na południu i Płaskowyżem Transylwańskim na północy. Jego powierzchnia wynosi około 2000 km².
Pomiędzy Suru i Ludisor znajduje się ponad 20 szczytów o wysokości przekraczającej 2000 m n.p.m., a niektóre z nich przekraczają 2500 m n.p.m..
Jest to najwyższy grzbiet Karpat Południowych, część Trawersu Karpackiego. To najbardziej klasyczny szlak w Rumunii. Jego długość wynosi 90 km, a przejście całej trasy może zająć około 6-7 dni.
Moldoveanu to najwyższy szczyt Rumunii i Karpat Południowych w Górach Fagaraskich. Jest uważany za jeden ze szczytów Korony Europy.
PRZYRODA W KARPATACH
Karpaty są domem dla największych w Europie populacji niedźwiedzi brunatnych, wilków, kozic i rysi, z największą koncentracją w Rumunii, a także ponad jednej trzeciej wszystkich europejskich gatunków roślin. Rumunia jest krajem o największej liczbie niedźwiedzi brunatnych w Europie – według rumuńskiego Ministerstwa Środowiska w Rumunii żyje ich około 8000.
W górach i u ich podnóża znajduje się również wiele wód termalnych i mineralnych, a Rumunia posiada jedną trzecią całkowitej ich ilości w Europie. Rumunia jest również domem dla drugiego co do wielkości obszaru dziewiczych lasów w Europie po Rosji, o łącznej powierzchni 250 000 hektarów (65%), z których większość znajduje się w Karpatach. Karpaty Południowe stanowią największy niezagospodarowany obszar leśny w Europie.
PROJEKTY I WYZWANIA